Empress Ki

16. srpna 2017 v 19:18 | Briegala |  Na co koukám
Konečně jsem se odhodlala shlédnout tuto 51. dílů trvající záležitost. A moje pocity byly lehce smíšené.

Předně to není historický seriál, je jen inspirovaný historií. A to je důležitý fakt! Scénář je místy trochu slaboduchý a zápletky průhledné, zvraty v ději pro mě byly strašně lehce předvídatelné, snad jen jednou jsem byla mimo v mém odhadu, co bude dál. Hold ty krimi na mě asi mají moc velký vliv. A ten začátek... Ono je to totiž těžké bát se o hlavní hrdiny, když seriál vlastě začíná od finále Mrkající. Takže je jasný, jak to dopadne.

Jen doufám, že se skutečná Ki nemusela v hrobě obracet jak kuře na grilu, když byla premiéra každého dílu, já na jejím místě bych byla bez sebe, kdyby mi tohle provedli. Z jemné dámy je tu dračice s mečem a lukem. Mlčící No nic, je jiná doba a emancipace si žádá své. Buďme rádi, že Korejci nemusí dodržovat kvóty v obsazování jiných etnik a hlavní postava není třeba černoška... Ovšem když od toho odhlédnu a vezmu seriál jako takový, ubírá se mé hodnocení jiným směrem.

Recenze ve zbytku článku.


Takže k seriálu jako k seriálu.

Předně děkuji ainny za titulky. Jo, asi bych to mohla vidět s Aj, ale takhle to prostě bylo lepší. Díky. Smějící se

Scénáristi dělali, asi co mohli, aby to byla zábava. A ono to funguje. Je to parádní mix drama, akce, humoru (docela hodně humoru, překvapivě aspoň já se nasmála hodně, ale můj smysl pro humor je lehce zvrácený, což přiznávám) a romance. Akce je tam opravdu hodně, nebudete se nudit ani jeden díl. Sice si občas budete říkat, že jsou asi všichni v seriálu padlí na hlavu, že jim to nedochází, nebo že mají skutečně, ale opravdu skutečně velký problém s komunikací, ale to už k seriálům nějak patří. Takže děj nadprůměrný. (Já osobně jsem vůbec nepochopila, proč by měl muž milovat ženu, která se k němu chová tak děsně, ale jak jsem psala, zřejmě je to na oltář dnešní doby. Chceme silné hrdinky!!!)

Herci prostě skvostí. Hlavní hrdinka předvedla, že je skvělá herečka i akční holka, chlapi hráli jak o život. Oba hlavní herci byli podle mě obsazení úžasně, charisma a herecký um. Oba pěkný chlapi, každý jinak, ovšem kdo mě uchvátil, byl Císař. Prostě Ji Chang Wook předvedl nadprůměrný výkon. Jeho Císař měl všechno. Od vyděšeného kluka přes zamilovaného až po šíleného, ve všech polohách byl prostě úžasný. Věřila jsem mu všechno, až na maličkost. Ale myslím, že to nebyla jeho chyba. Prostě je škoda, že tvůrci tak odflákli milostný vztah Císaře a lady Ki, to říkám kvůli hrozné strnulosti a tuhosti při fyzickém kontaktu mezi hlavními hrdiny.
Přesto mou oblíbenou postavou v seriálu byl překvapivě Tal Tal. Mám ráda pěkné chlapy s mozkem. Mrkající

Dalším opravdu povedeným činem je hudba, ta je prostě nádherná, i ta moderna v pozadí akčních scén byla dooost dobrá. Rozhodně si budu hlavní melodii pískat ještě pár dní. A výprava, kostými, masky - nádhera a těžký kalibr. Na tomhle seriálu se nešetřilo a bylo to vidět.

Takže shrnuto: Když zapomenete na historické skutečnosti a přijmete tento seriál jako já, tedy jako čirou zábavu, tak se vám prostě musí líbit. Usmívající se Ode mě 9/10. Za to, že jsem věděla, kdo je šéf Orlího hnízda o deset dílů dřív, než ho ukázali. Neměli by dávat divákům tolik indicií, když chtějí "překvapivý" zvrat, kurňa!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 16. srpna 2017 v 19:39 | Reagovat

Ou, to vypadá jako propracovaný výtvor zajímavého formátu. :) Určitě věc na kterou není škoda se podívat. :) To ti závidím. ;)

2 Ainny Ainny | Web | 16. srpna 2017 v 21:09 | Reagovat

Rádo se stalo. Rozhodně to nebyl ztracený čas. Jenom nerozumím jedné věci. Co to bylo, když ne historický seriál? Pochopila bych, kdybys napsala, že to nebyl životopisný seriál. Ale historický seriál to rozhodně byl. ;-)

3 Briegala Briegala | 17. srpna 2017 v 19:50 | Reagovat

Historický seriál popisuje skutečnou historii, jsou tam skutečná fakta, tady jsou část fakta a velkááá část je fikce. Postavy tam uvedené, tedy ty hlavní a veliké osobnosti, skutečně žili, ale ne takhle. Proto jsem napsala, že je inspirovaný. Jako ve Hwarangu. Tam je to taky inspirováno, ale děj je smyšlený až na půdu. I když některé postavy jsou skutečné. Ale zase chápu, že skutečně historický seriál by nikoho asi tak nebavil... :-D To, že na sobě budou mít historické kostýmy, neznamená, že je to historický seriál. Jsem prostě moc stará škola...

4 Briegala Briegala | 17. srpna 2017 v 19:57 | Reagovat

Představ si, kdyby to někdo vzal jako historický fakt a opravdu by tomu věřil. Jako že Lady Ki měla poměr s králem Goryo před svatbou a měli dítě. Nebo tomu, že byla předtím amazonka... Někdo takový by se k císaři ani nepřiblížil, natož aby se stala jeho ženou. Na to byla moc přísná pravidla u dvora. Určitě si pamatuješ ze školy třeba Elišku Přemyslovnu, ta žila v přibližně stejné době, no o trochu dřív. Víš, jaký problémy byly kolem její svatby? Museli lékařsky potvrdit, že je panna, aby se mohla vdát za Lucemburka. Proč? Protože Pražský dvůr měl špatnou pověst díky jejímu otci, který měl moc rád ženský... A to bylo v Evropě, která byla o dost míň konzervativní, než Asie. Tam se popravovalo za každou prkotinu. Jenže je spousta lidí, kteří si myslí, že to tak bylo, protože "to viděli v seriálu, kterej byl přeci historickej"... Nevím proč, mě to prostě zlobí.

5 Ainny Ainny | Web | 17. srpna 2017 v 20:16 | Reagovat

Eh... nemám slov. Tohle je na mě moc intelektuální. Na podobnou definici jsem jenom blbá blondýna. To mi hlava nepobere. O_O

6 doramaqueen doramaqueen | E-mail | Web | 17. srpna 2017 v 21:31 | Reagovat

Tak čo to pozerám Bri? Pretože podľa tohto: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/20891519_10209645622917385_1242636706_n.png?oh=e6248ba9ad31465925551115520bb7a4&oe=599882CF to historické JE. :D :D Takže to, že si oblečú historické šaty a postavy sú v historickom prostredí asi znamená, že je to historické. Nikde netvrdia, že je to úplne celé podľa skutočnosti, ale historické to je tak či tak. Aj keby bol celý príbeh vymyslený, tak to bude historické, pretože sa to odohráva v minulosti, nie?

7 sharra sharra | 17. srpna 2017 v 21:41 | Reagovat

Pokud někdo vezme jako historický fakt cokoliv, co se nedozvěděl z dokumentu či literatura faktu, je to na pováženou.

Historický znamená i čerpající v historii. Neznamená to nutně jen suché konstatování historických faktů.
https://www.bux.cz/historicke-romany?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=SEA+%7c+GEN+%7c+Beletrie+-+TOP
To samé je u filmů, divadla...

Ty si to samozřejmě můžeš vykládat jak chceš, ale pravdu nemáš.

8 Briegala Briegala | 18. srpna 2017 v 13:19 | Reagovat

Já netvrdím, že mám pravdu. Pravda je totiž složitý pojem a obvykle je různá podle toho, na které straně barikády se kdo nachází. :-P
To je prostě můj názor. Pro mě jsou seriály a filmy historické a historií inspirované. Pro vás může být historické cokoliv, co se odehrává v minulosti, to je zase vaše pravda. Pro mě je ve finále důležité hlavně to, jestli je ten seriál zábava a jestli mě dokáže udržet až do konce u počítače. A to Empress Ki zvládla celých 51 dílů! Bez přetáčení, což je u mě co říct :-D . Takže asi tak.

9 Briegala Briegala | 18. srpna 2017 v 13:44 | Reagovat

Ještě trocha "intelektuálského" blábolení, sorry ainny :-P.
Definice slova historie:
1. dějepis; 2. dějiny, minulost; 3. historka, příběh viz http://www.slovnik-cizich-slov.cz/?q=historie&typ=0.
Takže předpokládám, že slovo historický vychází ze slova historie. Všimněte si, že první je "dějepis". Následují "dějiny, minulost". Tam asi není co řešit. Pak je "historka, příběh" ve smyslu, že vyprávíte někomu něco, co se stalo. Pokud to vyprávíte podle pravdy, je historie. Pokud si do vyprávění přidáte nové věci a zápletky, které se nestaly, aby jste to okořenili, jste mluvka a někdo je i přímo mýtoman, jako třeba můj brácha, ale jeho historky jsou tak vtipné, že mu to rádi odpouštíme. :-P Ale! Všichni víme, že kecá! Tak proto já odděluji historické a historií inspirované, neboli vylhané příběhy. :D
Jenže - suchá fakta by nemusela být zábava a na natočení seriálu by nestačily. Navíc z tak pozdního období. Nevím, kolik skutečně historických záznamů se dochovalo z té doby, ale zřejmě nikdo nezaznamenával své tahy a protitahy ve dvorských intrikách nebo svůj intimní život. Navíc i některá historiky používaná díla jsou napsána z doslechu, je to přepis historek a vyprávění lidu a podobně, například Kosmova kronika, která je považována za dílo historické i literární.
Shrnuto: na mém přístupu k těmto dílům to nic nezmění. Přesto inspirované seriály jsou většinou zábava. :-D

10 Ainny Ainny | Web | 18. srpna 2017 v 13:45 | Reagovat

To není pro nás, to je obecně přijímaný fakt. Tvůj náhled na věc je dost ojedinělý. Když to máš nastavené takhle, tak doporučuji kabelovku Viastat History. Tam je spousta hraných dokumentů, které se drží skutečné historie. V hrané tvorbě tohle nehledej. Až na výjimky vždycky půjde o historickou fikci, v které si autoři upraví děj podle svého. :-)

11 Ainny Ainny | Web | 18. srpna 2017 v 13:51 | Reagovat

[9]:Proto jsem ti hned poprvé psala, že seriál je historický. Tenhle fakt prostě vyvrátit nemůžeš. Historický je strašně široký pojem. Kdybys napsala, že není životopisný, tak bych souhlasila. I když i životopisná věc může být fikce.
Ale napsat, že Empress Ki není historický seriál je prostě a jednoduše nesmysl. Ať se na to díváš, jak chceš. HOWGH

12 Briegala Briegala | 18. srpna 2017 v 13:52 | Reagovat

Ano, teď si to vystihla! Historická fikce! A Viasat History sleduji dost často. Přiznám se, že historie je můj koníček. Když jsem byla v několika televizních soutěžích, vždycky jsem získávala nejvíc bodů právě díky historii a filmům. Dvě záliby, které se vyplatily :-D .

13 Briegala Briegala | 18. srpna 2017 v 13:58 | Reagovat

A neodpustím si, abych ještě neuvedla definici slova fikce:
zdání, klam, domněnka, představa, smyšlenka.
Takže seriál je historické zdání, klam, domněnka, představa, smyšlenka. Neboli -
to není historický seriál. :-P
Přesvědčit kozoroha/buvola je dřina, já vím :-) .

14 sharra sharra | 18. srpna 2017 v 15:10 | Reagovat

Podle tebe si všichni, kdo používají historický v mnou zmíněných případech mýlí. Hm, pěkné...

V encyklopedii je u hesla historický (ne historie) jako třetí bod - inspirovaný historií.

Každý člověk s minimální inteligencí umí rozlišit rozdíl mezi dokumentem a hraným seriálem. Pokud ne, měl by s tím něco dělat.

Přesvědčovat tě nebudu, protože se sama usvědčuješ z bludu.

15 Radmila67-Karra :o) Radmila67-Karra :o) | 18. srpna 2017 v 16:33 | Reagovat

Mi je jedno co to bylo :D já žrala Princátko a sqele jsem se bavila :D :-P

16 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 7:20 | Reagovat

TalTal! ♥ Toho som strašne žrala, úplne skvelá postava to bola.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama